Pretjecanje i obilaženje na pješačkom prijelazu

Pretjecanje i obilaženje na pješačkom prijelazu
Pretjecanja ili obilaženja vozila koja se zaustavljaju pred pješačkim prijelazom zabranjena su i opasna pa i  kada na cesti postoji više prometnih traka. Tada to nisu samo brža kretanja u usporednim trakama, već se to smatra pretjecanjem. Vozaču je ograničena preglednost postojećim vozilom. Isto vrijedi i za neposrednu blizinu raskrižja. U naselju su česta  obilaženja  parkiranih vozila koja nisu zabranjena i  kada je vozač prisiljen prijeći punu crtu, ako ne ometa vozila u traci u koju ulazi. Osim vozila  javnog prijevoza i prijevoza djece, koja svim pokazivačima najavljuju ulaz i izlazak djece iz vozila. Uz uvjet da  je kolnik samo s  dvije prometne trake. Vozila u nizu zaklanja preglednost osobito onih najmanjih, koja iznenada mogu istrčati na cestu. Stoga oprez u blizini mjesta gdje možete očekivati djecu. Česta pretrčavanja pješaka učestala su na svim mjestima u blizini raskrižja. Obvezno prilagodite brzinu i obratite pozornost na pješake koji namjeravaju prijeći cestu.

pj.prjel
Slika preglednosti na pješačkom prijelazu

obilaženje na pješačkom prijelazu

U kišnom razdoblju kada je još prisutan i vjetar,  pješaci su u borbi s vremenskim neprilikama a pozornost  im je smanjena. Što vozač iz toplog vozila ne osjeti. Iznenadni izlasci pješaka pred vozilo su učestali. Orošena stakla vozila smanjuju vidljivost a vozač reagira u zadnjem trenutku.  Refleksija svjetla s mokrog kolnika prisutna i danju a oznake na kolniku slabije su uočljive. Svi ovi problemi  povećanju broj prometnih nesreća u tom periodu, a jedino što možete učiniti je prilagoditi brzinu pa vam ostaje više vremena za povećanu pozornost i adekvatnu reakciju.